Home / Fixed Inductors / AWVS006060452R3T00
minImg
AWVS006060452R3T00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS006060452R3T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
2424
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2424
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 19mOhm
Series AWVS
Inductance 2.3 µH