Home / Fixed Inductors / AWVS006060453R3ML1
minImg
AWVS006060453R3ML1
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS006060453R3ML1
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 24mOhm
Series AWVS
Inductance 3.3 µH