Home / Fixed Inductors / AWVS00606045560T00
minImg
AWVS00606045560T00
Chilisin Electronics
Product No:
AWVS00606045560T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 990 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 310mOhm
Series AWVS
Inductance 56 µH