B41693A9477Q001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41693A9477Q001
Description:
CAP ALUM 470UF 100V AXIAL
In Stock : 3200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.709" Dia x 1.535" L (18.00mm x 39.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 170mOhm @ 100Hz
Series B41693
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.7 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 73 mOhms