B41693B9477Q001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41693B9477Q001
Description:
CAP ALUM 470UF 100V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.787" Dia x 1.142" L (20.00mm x 29.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 175mOhm @ 100Hz
Series B41693
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 76 mOhms