B41789A5128Q001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41789A5128Q001
Description:
CAP ALUM 1200UF 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 100Hz
Series B41789
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.2 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 41 mOhms