B41790B7528Q001
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41790B7528Q001
Description:
CAP ALUM 5200UF 40V T/H
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.929" (49.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +30%
Lead Spacing 0.423" (10.75mm)
Voltage - Rated 40 V
Size / Dimension 0.827" Dia (21.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 100Hz
Series B41790
Package / Case Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 9.1 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 5200 µF
Package Tray
Impedance 11 mOhms