B43252B5187M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252B5187M
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 960 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series B43252
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.488 A @ 20 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 180 µF