BACC63BV16F10P6
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63BV16F10P6
Description:
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
In Stock : 79
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.758" (19.25mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material -
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 16-10
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C