BACC63CC20-16S8
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CC20-16S8
Description:
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.986" (25.04mm)
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 20-16
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C