BACC63CC24-61P9
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
BACC63CC24-61P9
Description:
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.235" (31.37mm)
Shell Finish Cadmium over Nickel
Shell Size - Insert 24-61
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C