BCAP0025 P270 S01
Maxwell Technologies
Product No:
BCAP0025 P270 S01
Manufacturer:
Maxwell Technologies
Description:
CAP 25F -10% +20% 2.7V T/H
In Stock : 34605
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance -10%, +20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 2.7 V
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Series -
Package / Case Radial, Can
Mfr Maxwell Technologies
Capacitance 25 F