BCS-143-L-S-TE-031
Samtec Inc.
Product No:
BCS-143-L-S-TE-031
Description:
CONN RCPT 43POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 475VAC
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 43
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 42
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)