Home / Fixed Inductors / BDHH002520101R0ME1
minImg
BDHH002520101R0ME1
Chilisin Electronics
Product No:
BDHH002520101R0ME1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Series BDHH
Inductance 1 µH