BF014I0472JDD
KYOCERA AVX
Product No:
BF014I0472JDD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Size / Dimension 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series BF
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4700 pF