BFCN-2840+
Mini-Circuits
Product No:
BFCN-2840+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Description:
LTCC BAND PASS FILTER, 2750 - 29
User Guide
Insertion Loss 7dB
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Height (Max) 0.037" (0.94mm)
Product Status Active
Series -
Package / Case 4-SMD, No Lead
Bandwidth 180 MHz
Mfr Mini-Circuits
Frequency 2.84GHz Center
Filter Type Band Pass
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 50Ohm