Home / Fixed Inductors / BMMA001313501R0MX2
minImg
BMMA001313501R0MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA001313501R0MX2
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 35A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 26 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.520" L x 0.496" W (13.20mm x 12.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.2mOhm Max
Series BMMA
Inductance 1 µH