BN104E0684J--
KYOCERA AVX
Product No:
BN104E0684J--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.500" L x 0.205" W (12.70mm x 5.20mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series BN
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.68 µF