Home / Fixed Inductors / BPCF00070755150T00
minImg
BPCF00070755150T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00070755150T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50.8mOhm
Series BPCF
Inductance 15 µH