Home / Fixed Inductors / BPCF00131355102K00
minImg
BPCF00131355102K00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCF00131355102K00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 340mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.12Ohm
Series BPCF
Inductance 1 mH