Home / Fixed Inductors / BPCI00101040150T00
minImg
BPCI00101040150T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI00101040150T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 117mOhm Max
Series BPCI
Inductance 15 µH