Home / Fixed Inductors / BPCI00121210391M00
minImg
BPCI00121210391M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPCI00121210391M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.27 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 440mOhm Max
Series BPCI
Inductance 390 µH