Home / Fixed Inductors / BPSF001313657R0T00
minImg
BPSF001313657R0T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPSF001313657R0T00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.270" (6.85mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 17.7mOhm Max
Series BPSF
Inductance 7 µH