Home / Fixed Inductors / BPSL001310644R7MBN
minImg
BPSL001310644R7MBN
Chilisin Electronics
Product No:
BPSL001310644R7MBN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.520" L x 0.390" W (13.21mm x 9.91mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Series BPSL-BN
Inductance 4.7 µH
Type Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 45MHz