Home / Fixed Inductors / BPXX00040430820M00
minImg
BPXX00040430820M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX00040430820M00
Package:
1616
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 450mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 450 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Series BPXX
Inductance 82 µH