Home / Fixed Inductors / BPXX000505304R7T00
minImg
BPXX000505304R7T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPXX000505304R7T00
Package:
2020
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.75 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 2020
Ratings -
DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
Series BPXX
Inductance 4.7 µH