BRS100-18RJ8
Riedon
Product No:
BRS100-18RJ8
Manufacturer:
Riedon
Description:
BRAKING RESISTOR SLIM 100 WATT 1
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Clad
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient 260ppm/°C
Size / Dimension 3.543" L x 3.150" W (90.00mm x 80.00mm)
Product Status Active
Mounting Feature Screw Holes
Resistance 18 Ohms
Series BRS
Power (Watts) 100W