Home / Fixed Inductors / BSCH001005054N3KCS
minImg
BSCH001005054N3KCS
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH001005054N3KCS
Package:
0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 8 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Series BSCH
Inductance 4.3 nH
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 6GHz