Home / Fixed Inductors / BSCH00160808R27K00
minImg
BSCH00160808R27K00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCH00160808R27K00
Package:
0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 8 @ 50MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 150 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Series BSCH
Inductance 270 nH
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 470MHz