BTT61002EKAXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
BTT61002EKAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-DSO-14-40-EP
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-14
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Input Type Non-Inverting
Output Type N-Channel
Switch Type General Purpose
Output Configuration High Side
Ratio - Input:Output 1:1
Voltage - Load 5V ~ 36V
Mounting Type Surface Mount
Rds On (Typ) 100mOhm
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 2.2A
Supplier Device Package PG-DSO-14-40-EP
Number of Outputs 2
Series -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad