BV048-5090.0
Pulse Electronics
Product No:
BV048-5090.0
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Voltage - Isolation -
Voltage - Primary 115V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 34.50mm
Size / Dimension 50.50mm L x 42.50mm W
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Weight 0.133 lb (60.33 g)
Current - Output (Max) Parallel 416mA, Series 208mA
Primary Winding(s) Single
Series -
Type Laminated Core
Power - Max 10VA
Mfr Pulse Electronics
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 24V, Series 48V