Home / Fixed Inductors / BWHP0016100882NH00
minImg
BWHP0016100882NH00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHP0016100882NH00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 150 MHz
Q @ Freq 38 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 510 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 460mOhm Max
Series BWHP
Inductance 82 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.8GHz