Home / Fixed Inductors / BWMR002520122R2T00
minImg
BWMR002520122R2T00
Chilisin Electronics
Product No:
BWMR002520122R2T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 92mOhm Max
Series BWMR
Inductance 2.2 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 32MHz