Home / Fixed Inductors / BWNC003729265R6K00
minImg
BWNC003729265R6K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWNC003729265R6K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 620mA
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 20 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
Tolerance ±10%
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.146" L x 0.114" W (3.70mm x 2.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Series BWNC
Inductance 5.6 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 36MHz