Home / Fixed Inductors / BWNL00292522R15K00
minImg
BWNL00292522R15K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWNL00292522R15K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25.2 MHz
Q @ Freq 30 @ 25.2MHz
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 900 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Series BWNL
Inductance 150 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 550MHz