Home / Fixed Inductors / BWQC003225203R3K00
minImg
BWQC003225203R3K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWQC003225203R3K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 150mOhm
Series BWQC
Inductance 3.3 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 60MHz