Home / Fixed Inductors / BWQV00322520561K00
minImg
BWQV00322520561K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWQV00322520561K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 50 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 40 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 28Ohm Max
Series BWQV
Inductance 560 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 2MHz