Home / Fixed Inductors / BWQV004532261R0M00
minImg
BWQV004532261R0M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWQV004532261R0M00
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 20 @ 1MHz
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.142" W (4.50mm x 3.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Series BWQV
Inductance 1 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 120MHz