Home / Fixed Inductors / BWVH00595610150M00
minImg
BWVH00595610150M00
Chilisin Electronics
Product No:
BWVH00595610150M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 720mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 720 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.232" L x 0.220" W (5.90mm x 5.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 375mOhm
Series BWVH
Inductance 15 µH