Home / Fixed Inductors / BWVS00404018470T00
minImg
BWVS00404018470T00
Chilisin Electronics
Product No:
BWVS00404018470T00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1616
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 630mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 500 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings -
DC Resistance (DCR) 720mOhm
Series BWVS
Inductance 47 µH