Home / Fixed Inductors / BWVS00808040150TL1
minImg
BWVS00808040150TL1
Chilisin Electronics
Product No:
BWVS00808040150TL1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
3131
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.25A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 3131
Ratings -
DC Resistance (DCR) 58mOhm
Series BWVS
Inductance 15 µH