BYD50-DDT
Autonics
Product No:
BYD50-DDT
Manufacturer:
Autonics
Description:
SENSOR REFLECTIVE 50MM NPN
In Stock : 52
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 65°C (TA)
Ingress Protection IEC IP64
Sensing Distance 0.328" ~ 1.969" (10mm ~ 50mm)
Response Time 3ms
Output Configuration NPN - Open Collector/Light-ON
Sensing Method Reflective, Convergent
Light Source Infrared LED
Product Status Active
Connection Method Cable
Series BYD
Voltage - Supply 12V ~ 24V
Mfr Autonics
Cable Length 118.10" (3m)