Home / Ceramic Capacitors / C0402C0G250-331GNP
minImg
C0402C0G250-331GNP
Venkel
Product No:
C0402C0G250-331GNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 330PF 25V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 330 pF