Home / Ceramic Capacitors / C0402C0G500-9R0BNP
minImg
C0402C0G500-9R0BNP
Venkel
Product No:
C0402C0G500-9R0BNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 9PF 50V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.025" (0.64mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 9 pF