Home / Ceramic Capacitors / C0402HQN250-1R5BNP
minImg
C0402HQN250-1R5BNP
Venkel
Product No:
C0402HQN250-1R5BNP
Description:
CAP CER 1.5PF 25V C0G/NP0 0402
In Stock : 130000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Ratings -
Series HQN
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 1.5 pF