Home / Ceramic Capacitors / C0402X5R0J332M020BC
minImg
C0402X5R0J332M020BC
TDK Corporation
Product No:
C0402X5R0J332M020BC
Description:
CAP CER 3300PF 6.3V X5R 01005
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Series C
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3300 pF