Home / Ceramic Capacitors / C0402X7R250-561KNE
minImg
C0402X7R250-561KNE
Venkel
Product No:
C0402X7R250-561KNE
Description:
CAP CER 560PF 25V X7R 0402
In Stock : 56000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series C
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 560 pF