Home / Ceramic Capacitors / C0402Y5V250-102ZNP
minImg
C0402Y5V250-102ZNP
Venkel
Product No:
C0402Y5V250-102ZNP
Manufacturer:
Venkel
Description:
CAP CER 1000PF 25V Y5V 0402
In Stock : 906231
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Ratings -
Series C
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 1000 pF