Home / Ceramic Capacitors / C0402Z5U160-104MNE
minImg
C0402Z5U160-104MNE
Venkel
Product No:
C0402Z5U160-104MNE
Description:
CAP CER 0.1UF 16V Z5U 0402
In Stock : 28825746
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient Z5U
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series C
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Venkel
Capacitance 0.1 µF