Home / Ceramic Capacitors / C04UL1R2B-6SN-X0T
minImg
C04UL1R2B-6SN-X0T
Knowles Novacap
Product No:
C04UL1R2B-6SN-X0T
Manufacturer:
Knowles Novacap
Description:
CAP CER 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications RF, Microwave, High Frequency
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.1pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Ratings -
Series UL
Thickness (Max) -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Knowles Novacap
Capacitance 1.2 pF